NIEBEZPIECZNA OTYŁOŚĆ BRZUSZNA

brzuszna3

Otyłość brzuszna zwana jest inaczej otyłością centralną, otyłością typu jabłko, otyłością trzewną, otyłością wisceralną, otyłością androidalną. Częściej spotyka się ją u mężczyzn niż u kobiet.

Jej powikłaniami mogą być:
• choroby metaboliczne (np. hiperlipidemia),
• choroby układu krążenia (np. choroba wieńcowa, zawał serca),
• choroby naczyń (np. miażdżyca, zawał mózgu)
• nadciśnienie tętnicze,
• cukrzyca
• choroby narządu ruchu (np. choroba zwyrodnieniowa stawów).

brzuszna1

Ten typ otyłości zwany bywa potocznie piwnym brzuszkiem, jednak z tym rodzajem alkoholu ma niewiele wspólnego. Dotyka przede wszystkim mężczyzn, zwłaszcza tych z wysokorozwiniętych krajów. Otyłość tego typu najczęściej spowodowana jest dostarczaniem organizmowi dużej ilości pustych kalorii.

W przypadku otyłości brzusznej tkanka tłuszczowa odkłada się nie tylko pod skórą, ale wewnątrz jamy brzusznej. Tak umiejscowiona tkanka zwiększa m.in. ryzyko wystąpienia zakrzepów. Osoby dotknięte otyłością brzuszną częściej cierpią na schorzenia metaboliczne, choroby układu krążenia, choroby naczyniowe, cukrzycę oraz choroby układu ruchu. Większość z nich ma również znacznie podwyższony poziom „złego” cholesterolu.

Pierwszy stopień otyłości brzusznej rozpoznaje się, gdy obwód pasa wynosi co najmniej 94 cm u mężczyzny i 80 cm u kobiety, a drugi od 102 cm u mężczyzny i 88 u kobiety. Do określenia rozmieszczenia tkanki tłuszczowej wykorzystuje się również wskaźnik WHR. Wartość wskaźnika większa niż 0,9 u mężczyzn i 0,8 u kobiet świadczy o otyłości brzusznej.

brzuszna3

Niektóre badania wykazują, że osoby borykające się z tego typu otyłością mają problemy z przystosowywaniem się do nowych sytuacji. Szybciej się denerwują oraz mają kłopoty z kontrolowaniem swojego zachowania.

Podstawą w leczeniu otyłości brzusznej jest zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna. Konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu oraz dietetyka, który pomoże ustalić optymalną dla pacjenta dietę.

Warto korzystać z książek i przepisów kulinarnych, w których zawarto informację o kaloryczności produktów. Zmniejszenie masy ciała już nawet o kilka kilogramów jest bardzo korzystne dla zdrowia, ale największym wyzwaniem pozostaje utrzymanie osiągniętej wagi i nieuleganie pokusom sięgania po jedzenie, które nie jest dla nas zdrowe. Warto wspomnieć, że u osób ze stanem przedcukrzycowym (z nietolerancją glukozy, ale jeszcze bez cukrzycy) zmniejszenie masy ciała może spowodować przywrócenie prawidłowej tolerancji glukozy, oddalając w ten sposób ryzyko zachorowania na cukrzycę.

W odchudzaniu niewątpliwie ważne miejsce zajmuje regularna aktywność fizyczna, dostosowana do indywidualnych możliwości i preferencji. Właściwie nie ma jakichś szczególnych ćwiczeń zalecanych osobom z otyłością brzuszną; korzystne i bezpieczne dla osób otyłych są ćwiczenia w odciążeniu w basenie i pływanie, gdyż nie obciążają stawów kończyn dolnych.

brzuszna2

Jeśli nadwaga lub otyłość to Twoje problemy, zapraszamy do nas! Pomożemy Ci nie tylko wygrać z niebezpieczną i nieestetyczną oponką, ale również zyskać wspaniały wygląd i pewność siebie. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań – kliknij TUTAJ.

Dodaj komentarz

CommentLuv badge